The 85th Annual Academy Awards – Full Winners List

Last night, the 85th Annual Academy Awards ceremony went off without a hitch and aside from some real shockers (like Ang Lee beating out Spielberg and Quentin Tarantino winning for best screenplay) it was an immensely delightful few hours. Despite what some think about Seth MacFarlane he really brought some life to the evening replete with some crass but still witty jokes, classic zingers, sock puppets as well as song and dance numbers that just made you smile. Like him or not we, and the crowd at the BigFanBoy/GoSeeTalk Oscar screening at The Angelika Film Center Dallas, thought he was a treat.

Seth MacFarlane Oscar Host

But he was only the first in a series of very memorable moments. If you saw it all you probably cheered for the likes of Anne Hathaway and Jennifer Lawrence taking home their deserved Oscar gold, same for John Kahrs’ Paperman (check out our pre-Oscar interview with him), Christoph Waltz snagging his second Academy Award and personal favorite Life of Pi taking home not only the techie awards but many others including ones for Best Original Score and again Best Director.

The 007 tribute to 50 Years of Bond saw not one but two 007 songs which began with Shirley Bassey belting out her immortal “Goldfingaaahhh” and culminated with Adele taking the Oscar for “Skyfall“. Yet for all the winners, losers and those who got snubbed during the nominations, Zero Dark Thirty came up short while Argo was full steam ahead taking home the Best Picture honors. Congrats to Affleck and company (his speech was pretty heart-felt wasn’t it?) as well as all the winners.

So now, for your viewing pleasure, here’s the full run down on the winners as well as all the nominees.

———————————————————————————————————————————————————————————–

Best Motion Picture of the Year

WINNER
Argo: Grant Heslov, Ben Affleck, George Clooney

Other Nominees:
Amour: Margaret Ménégoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka, Michael Katz
Beasts of the Southern Wild: Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald
Django Unchained: Stacey Sher, Reginald Hudlin, Pilar Savone
Les Misérables: Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh
Life of Pi: Gil Netter, Ang Lee, David Womark
Lincoln: Steven Spielberg, Kathleen Kennedy
Silver Linings Playbook: Donna Gigliotti, Bruce Cohen, Jonathan Gordon
Zero Dark Thirty: Mark Boal, Kathryn Bigelow, Megan Ellison

.

Best Performance by an Actor in a Leading Role

WINNER
Daniel Day-Lewis for Lincoln

Other Nominees:
Bradley Cooper for Silver Linings Playbook
Hugh Jackman for Les Misérables
Joaquin Phoenix for The Master
Denzel Washington for Flight

.

Best Performance by an Actress in a Leading Role

WINNER
Jennifer Lawrence for Silver Linings Playbook

Other Nominees:
Jessica Chastain for Zero Dark Thirty
Emmanuelle Riva for Amour
Quvenzhané Wallis for Beasts of the Southern Wild
Naomi Watts for The Impossible

.

Best Performance by an Actor in a Supporting Role

WINNER
Christoph Waltz for Django Unchained

Other Nominees:
Alan Arkin for Argo
Robert De Niro for Silver Linings Playbook
Philip Seymour Hoffman for The Master
Tommy Lee Jones for Lincoln

.

Best Performance by an Actress in a Supporting Role

WINNER
Anne Hathaway for Les Misérables

Other Nominees:
Amy Adams for The Master
Sally Field for Lincoln
Helen Hunt for The Sessions
Jacki Weaver for Silver Linings Playbook

.

Best Achievement in Directing

WINNER
Ang Lee for Life of Pi

Other Nominees:
Michael Haneke for Amour
David O. Russell for Silver Linings Playbook
Steven Spielberg for Lincoln
Benh Zeitlin for Beasts of the Southern Wild

.

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

WINNER
Django Unchained: Quentin Tarantino

Other Nominees:
Amour: Michael Haneke
Flight: John Gatins
Moonrise Kingdom: Wes Anderson, Roman Coppola
Zero Dark Thirty: Mark Boal

.

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

WINNER
Argo: Chris Terrio

Other Nominees:
Beasts of the Southern Wild: Lucy Alibar, Benh Zeitlin
Life of Pi: David Magee
Lincoln(2012): Tony Kushner
Silver Linings Playbook: David O. Russell

.

Best Animated Feature Film of the Year

WINNER
Brave: Mark Andrews, Brenda Chapman

Other Nominees:
Frankenweenie: Tim Burton
ParaNorman: Sam Fell, Chris Butler
The Pirates! Band of Misfits: Peter Lord
Wreck-It Ralph: Rich Moore

.

Best Foreign Language Film of the Year

WINNER
Amour (Austria)

Other Nominees:
War Witch (Canada)
No (Chile)
A Royal Affair (Denmark)
Kon-Tiki (Norway)

.

Best Achievement in Cinematography

WINNER
Life of Pi: Claudio Miranda

Other Nominees:
Anna Karenina: Seamus McGarvey
Django Unchained: Robert Richardson
Lincoln: Janusz Kaminski
Skyfall: Roger Deakins

.

Best Achievement in Editing

WINNER
Argo: William Goldenberg

Other Nominees:
Life of Pi: Tim Squyres
Lincoln: Michael Kahn
Silver Linings Playbook: Jay Cassidy, Crispin Struthers
Zero Dark Thirty: William Goldenberg, Dylan Tichenor

.

Best Achievement in Production Design

WINNER
Lincoln: Rick Carter, Jim Erickson

Other Nominees:
Anna Karenina: Sarah Greenwood, Katie Spencer
The Hobbit: An Unexpected Journey: Dan Hennah, Ra Vincent, Simon Bright
Les Misérables: Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson
Life of Pi: David Gropman, Anna Pinnock

.

Best Achievement in Costume Design

WINNER
Anna Karenina: Jacqueline Durran

Other Nominees:
Les Misérables: Paco Delgado
Lincoln: Joanna Johnston
Mirror Mirror: Eiko Ishioka
Snow White and the Huntsman: Colleen Atwood

.

Best Achievement in Makeup and Hairstyling

WINNER
Les Misérables : Lisa Westcott, Julie Dartnell

Other Nominees:
Hitchcock: Howard Berger, Peter Montagna, Martin Samuel
The Hobbit: An Unexpected Journey: Peter King, Rick Findlater, Tami Lane

.

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score

WINNER
Life of Pi: Mychael Danna

Other Nominees:
Anna Karenina: Dario Marianelli
Argo: Alexandre Desplat
Lincoln: John Williams
Skyfall: Thomas Newman

.

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song

WINNER
Skyfall (2012): Adele, Paul Epworth (“Skyfall”)

Other Nominees:
Chasing Ice: J. Ralph (“Before My Time”)
Les Misérables: Alain Boublil, Claude-Michel Schönberg, Herbert Kretzmer (“Suddenly”)
Life of Pi: Mychael Danna, Bombay Jayshree (“Pi’s Lullaby”)
Ted: Walter Murphy, Seth MacFarlane (“Everybody Needs a Best Friend”)

.

Best Achievement in Sound Mixing

WINNER
Les Misérables: Andy Nelson, Mark Paterson, Simon Hayes

Other Nominees:
Argo: John T. Reitz, Gregg Rudloff, José Antonio García
Life of Pi: Ron Bartlett, Doug Hemphill, Drew Kunin
Lincoln: Andy Nelson, Gary Rydstrom, Ron Judkins
Skyfall: Scott Millan, Greg P. Russell, Stuart Wilson

.

Best Achievement in Sound Editing

WINNER(s) – TIE
Skyfall (2012): Per Hallberg, Karen M. Baker
Zero Dark Thirty: Paul N.J. Ottosson

Other Nominees:
Argo: Erik Aadahl, Ethan Van der Ryn
Django Unchained: Wylie Stateman
Life of Pi: Eugene Gearty, Philip Stockton

.

Best Achievement in Visual Effects

WINNER
Life of Pi: Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik De Boer, Donald Elliott

Other Nominees:
The Avengers: Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams, Daniel Sudick
The Hobbit: An Unexpected Journey: Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
Prometheus: Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley, Martin Hill
Snow White and the Huntsman: Cedric Nicolas-Troyan, Phil Brennan, Neil Corbould, Michael Dawson

.

Best Documentary, Feature

WINNER
Searching for Sugar Man: Malik Bendjelloul, Simon Chinn

Other Nominees:
5 Broken Cameras: Emad Burnat, Guy Davidi
The Gatekeepers: Dror Moreh, Philippa Kowarsky, Estelle Fialon
How to Survive a Plague: David France, Howard Gertler
The Invisible War: Kirby Dick, Amy Ziering

.

Best Documentary, Short Subject

WINNER
Inocente: Sean Fine, Andrea Nix

Other Nominees:
Kings Point: Sari Gilman, Jedd Wider
Mondays at Racine: Cynthia Wade, Robin Honan
Open Heart: Kief Davidson, Cori Shepherd Stern
Redemption: Jon Alpert, Matthew O’Neill

.

Best Short Film, Animated

WINNER
Paperman: John Kahrs

Other Nominees:
Adam and Dog: Minkyu Lee
Fresh Guacamole: PES
Head Over Heels: Timothy Reckart, Fodhla Cronin O’Reilly
The Simpsons: The Longest Daycare: David Silverman

.

Best Short Film, Live Action

WINNER
Curfew: Shawn Christensen

Other Nominees:
Asad: Bryan Buckley, Mino Jarjoura
Buzkashi Boys: Sam French, Ariel Nasr
Death of a Shadow: Tom Van Avermaet, Ellen De Waele
Henry: Yan England

.

– List courtesy of IMDB

———————————————————————————————————————————————————————————–

So like Porky Pig says, “that’s all folks!!“. What’d you think of the winners? How did your Oscar poll go? Anyone you think is more deserving than the winners above? Want to voice any love for those who lost or got snubbed? Love to hear your thoughts!